Pomysły

To są nasze inspiracje, nasz pokój marzeń, nasze pomysły mniej lub najbardziej na świecie odjechane… autorem większości jest Szczepan, ale dużo z tych pomysłów nie powstałoby, gdyby nie „burza mózgów” pozostałych członków Stowarzyszenia.

Chętnych do realizacji danego pomysłu i zostania jego koordynatorem prosimy o kontakt. Będziemy się wtedy starali o dotacje na dany projekt. W ramach projektu możemy umieszczać również akcje klasy „wynagrodzenie dla prowadzącego”.

1. IMPREZY  KULTURALNE

Kabaretowa Scena Wilczego Gardła – akcja kwartalna – 4 imprezy – 4 pory roku – sala gimnastyczna.

Scena III Wieku  – akcja kwartalna – 4 imprezy – 4 pory roku – sala gimnastyczna.

Scena Teatralna – małych form teatralnych – klasy monodramy itp. – akcja kwartalna – 4 imprezy – 4 pory roku – sala gimnastyczna.

(W efekcie tych trzech elementów mamy comiesięczną imprezę na sali. Szczepan wspomoże koordynatora tych akcji w sprawach technicznych i organizacyjnych).

„Najlepsze kasztany rosną na placu Jaśminu” – impreza plenerowa na rozpoczęcie, lub zakończenie lata – dla mieszkańców oraz dla promocji Wilczego Gardła w Gliwicach i nie tylko. Chodzi o „rozszerzenie kulinarnego wątku francuskiego”. Może wspólnie z Radą Osiedla połączyć tą imprezę w jedną z „Dniem Wina” („Dniem Przetworów”) – tutaj można by zapraszać lokalnych wytwórców serów i produktów ekologicznych. Postarać się o punkt pieczonych jadalnych kasztanów. Można zapraszać gwiazdy ze świata kulinarnego typu Pascal Brodnicki, Michel Moran, Magda Gessler na „wspólne gotowanie”, pokazy itp.

– Na rozpoczęcie sezonu grillowego – Wielkie Grillowanie – akcja z Lionsami – „weź swojego grilla i przyjedź do nas” – impreza na stadionie w formie piknikowej z lekką i miłą zabawą, jakiś spokojny koncert…

Festiwal Kultury Francuskiej – skoro mogą być festiwale żydowskie, hiszpańskie etc, to można zrobić imprezę kilkudniową klasy: tańce, muzyka, gotowanie, warsztaty etc., ze współudziałem Dom Miasta Saint-Etienne, może ambasada, konsulat etc.

Dziecięca Scena Teatralna –  czyli teatrzyki dla dzieci, – stała ciągła w czasie impreza raz w miesiącu – może niedziela do południa, skierowana do najmłodszych mieszkańców miasta.

Bale Przebierańców – dwa razy w roku żeby nie stworzyć przesytu – z wyraźnym tytułem przewodnim: lata 60, lata 30, piraci, bal na dworze, władca pierścieni, gwiezdne wojny…. impreza od wystroju do muzyki podporządkowana konkretnemu tematowi.

Wieczory Klasyczne – małe formy instrumentalne (kwartety smyczkowe, może jakieś koncerty fortepianowe i wokalne – comiesięczna impreza na sali gimnastycznej.

 Cykliczna impreza klasy „Historia Kina”, z wykładami kogoś z kino-znawstwa, poukładane w logiczną całość (wieloletni projekt w zasadzie przy odrobinie chęci nie mający końca). Miejsce sala gimnastyczna.

2. IMPREZY  SPORTOWE – wykorzystanie atutu „stadionowego”

Gliwickie Mistrzostwa Sportowe Przedszkolaków ( z dodatkowym podtekstem nadrzędnym – reklama szkoły).

Mistrzostwa Sportowe Szkół Podstawowych.

– Jeżeli Rada Osiedla doprowadzi do akcji klasy „Tor Biegacki Dla Narciarzy” – wspólne przedsięwzięcie z MZUK, Lionsami – Mistrzostwa Biegowe Narciarskie – z racji specyfiki toru, musiałby to być bieg klasy sprint.

– Impreza integrująca działanie kilku Rad Osiedlowych- może dobrym pomysłem byłoby zrobienie zawodów sportowych – począwszy od imprezy: „Puchar Prezydenta Miasta Gliwice w Piłce Nożnej” dzielnicowych drużyn piłkarskich – ale mogą to być różne dyscypliny sportu i inne dziedziny.

Mistrzostwa Korespondencyjne Polski w Brydżu Sportowym–  impreza odbywająca się cyklicznie w Polsce. Co miesiąc w kilku miejscach w Polsce są rozgrywane zawody – wyniki są lokalnie i ogólnopolskie.

– Na bazie naszej dość ciekawej lokalizacji – biegi na orientację, rowerowe zawody…

3. DZIAŁ  HISTORYCZNY

Sala Historyczna Dzielnicy – przy współudziale ze Szkołą oraz  Muzeum Miasta – proponowane miejsce – duża sala w piwnicach szkoły.

– Wieloetapowy projekt badania, zabezpieczenia i udostępnienia do zwiedzania kilkakrotnie wspominanego Tunelu „Brama-Szkoła”. Można nawiązać współpracę z pasjonatami tematu – przydatne linki .

Opracowanie Historyczne – na bazie architektonicznego badania pani Irminy Koziny oraz innych materiałów – można poprosić Bogusława Tracza, żeby został autorem (napisał on m.in. „Ułamki Miasta”, na co dzień jest historykiem w IPN ), we współudziale                 z Muzeum. Docelowo wydanie przez Muzeum wydawnictwa „Wilcze Gardło – historia     i teraźniejszość”.

4. WARSZTATY

„Warsztat” Brydżowy – czyli cykliczne wieczory brydżowe – i tu naszym brandem mogliby zostać licealiści.

– Po uruchomieniu radia internetowego – Warsztaty Dziennikarskie wspólnie z MDK – działające w sposób ciągły.

Warsztaty dj-skie.

– Inne.

5. Imprezy klasy ZLOTY/TARGI

–  Przykładowo: spotkania hodowców kanarków, kotów, filatelistyczne, numizmatyczne – trzeba by poszukać ludzi-pasjonatów z „hobby”, ludzi którzy są w temacie, mają dużo kontaktów.

6. INNE  PROJEKTY

Stała współpraca z organizatorami imprez festiwalowych – np.: gliwickie – al improvisio, festiwal bachowski, palm jazz. Te o szerszym zakresie – jazz i okolice (pan Kalinowski, mieszkaniec Gliwic), festiwal Gorczyckiego, drumm fest…. generalnie trzeba przejrzeć stowarzyszenia, a także działania  regionalnych i ogólnopolskich ośrodków kultury. I starać się o dotacje we wspólnych projektach.

Laboratorium Astronomii – poddasze szkoły przerobić w obserwatorium astronomiczne z zajęciami dla dzieciaków, warsztatami MDK itp.

Wyprzedaż Garażowa – boisko szkolne.